Kom alles te weten over de vernieuwde binnentuin

De binnentuin van het Museum Plantin-Moretus kreeg een nieuw ontwerp. Landschapsarchitect Ronald van der Hilst baseerde zich onder meer op de 16de-eeuwse plantenkenner Carolus Clusius en renaissancetuinen. Op deze pagina vind je meer achtergrond bij de vernieuwde aanplanting van de binnentuin.

Kom alles te weten over de vernieuwde binnentuin

Renaissance als inspiratie

Het ontwerp van de binnentuin verbindt het verleden met het heden. Landschapsarchitect Ronald van der Hilst liet zich inspireren door de planten die Clusius beschreef in Rariorum Plantarum Historia. De planten in het boek kan je nu in het echt bewonderen in de binnentuin.

De indeling van de aanplanting is geworteld in de renaissancetuinen. In onze tuin herken je de symmetrie, de zintuiglijke beleving en de combinatie van schoonheid en nut.

Als toplaag koos de architect voor zand. Dat was een populaire keuze in renaissancetuinen. Maar ook heel relevant voor vandaag: zand is voedselarm, waardoor de planten harder hun best moeten doen om aan voedsel te geraken. Zo worden de planten sterker. Het zand zorgt bovendien voor een goede infiltratie van regenwater en beschermt de ondergrond tegen extreme hitte. Op die manier is de binnentuin beter aangepast aan het veranderende klimaat.

Clusius als gids

Carolus Clusius (1525-1609) laat zijn grote botanische werk Rariorum plantarum historia in Antwerpen uitgeven door Johannes Moretus bij de Plantijnse drukkerij. In het boek beschrijft Clusius bijzondere planten van over de hele wereld.

In de nieuw aangeplante tuin van het Museum Plantin-Motetus kan je nu een aantal van de plantensoorten uit Clusius' boek bewonderen.