Militairen moeten stad verlaten
Net binnen. Het is soldaten en hun oversten niet langer toegestaan om na hun diensturen in de stad te overnachten.
Net binnen. Het is soldaten en hun oversten niet langer toegestaan om na hun diensturen in de stad te overnachten.
De huidige machtshebber, de Hertog van Anjou, beveelt de betrokkenen om onmiddellijk de stad te verlaten en zich bij hun eenheid te voegen.
Antwerpen, 7 december 1582
7 december 1582, Antwerpen, Christoffel Plantijn
A 1844/117, L 63 (17 kopies)
Omwille van de overlast is er een verbod voor kolonels, kapiteins en soldaten om na het verlaten van hun eenheid in de stad te overnachten. Op bevel van Z.H. moeten alle betrokkenen onmiddellijk de stad verlaten en hun regiment vervoegen op straffe van een lijfstraf. Herbergiers enz. mogen geen onderdak verlenen op straffe van 12 carolusgulden en gerechtelijke vervolging. Getekend: Goris Kieffel, stadssecretaris. 7 december 1582.
Met Zijne Hoogheid wordt de hertog Frans van Anjou bedoeld.
Veel geboden beginnen met de aanhef ‘Alsoo…’. De A komt dus vaak voor als versierde beginletter. In dit geval gaat het om een ‘lettre cadeau’ met groteske versiering. Geoffrey Ballain is de ontwerper. Antoni van Leest sneed het houtblok uit. Ook deze letter is nog steeds in onze collectie (MPM.HB.13181)